Sterylizacja to proces, podczas którego zostają unicestwione wszelkie formy mikroorganizmów. Takiemu procesowi muszą być poddane wszystkie metalowe elementy, które miały kontakt z krwią osoby poddanej zabiegowi, np. w przypadku przypadku manicure, pedicure (cążki), regulacji brwi (pęseta), a nawet elementy konstrukcyjne użytkowane do wykonywania makijażu permanentnego. Proces sterylizacji poprzedza postępowanie polegające na dezynfekcji wstępnej, myciu oraz ponownej dezynfekcji.
Dezynfekcja nie jest w stanie usunąć wszystkich form przetrwalnikowych patogenów, z reguły niszczy wyłącznie wegetatywne formy drobnoustrojów.
Urządzenie, którym wykonywana jest sterylizacja (autoklaw kosmetyczny) powinien spełniać wszystkie wymogi medyczne. Ma postać zamkniętego, ogrzewanego zbiornika, w którym zachodzą procesy fizyczne. Ciśnienie oraz temperatura panujące w jego wnętrzu wraz z parą wodną umożliwiają skuteczne zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Autoklaw służy do sterylizacji narzędzi każdego typu, zarówno opakowanych jak i nieopakowanych, a nawet tych o najbardziej skomplikowanej budowie.
Wszystkie elementy, które są używane podczas zabiegów i mają kontakt z krwią oraz innymi płynami drobnoustrojowymi klientów, a które nie mogą podlegać procesom sterylizacji są narzędziami jednorazowego użytku, a co za tym idzie – po zabiegu zostają zutylizowane.
Oczywiście! Ważność wysterylizowanej paczki to około 3 miesiące. Inaczej jest, jeśli sterylizujemy narzędzia bez opakowań – w takim przypadku musimy natychmiast ich użyć, ponieważ bez opakowań ochronnych wyrób nie jest sterylny.
Dokonując nawet prostych zabiegów może dojść do przerwania ciągłości tkanek, a taka sytuacja niesie za sobą masę zagrożeń związanych z zakażeniami groźnymi dla zdrowia i życia. Dlatego miej na uwadze, czy narzędzia jakimi posługuje się Twoja kosmetyczka są odpowiednio zabezpieczone.